Wiele mówi się o tym, że fotowoltaika Tarnów to przyszłość branży energetycznej. Każdego roku kolejne tysiące gospodarstw domowych decyduje się na instalację paneli. To natomiast rodzi pytanie, jak o nie dbać. Zaleca się, aby czyszczenie powierzyć profesjonalistom i wynająć do tego celu specjalistyczną firmę 1-2 razy roku. Usunie ona zabrudzenia, z którymi nie poradzą sobie deszcze. Nie wszyscy jednak chcą ponosić dodatkowe koszty. Jak samodzielnie dbać o panele, tak aby służyły jak najdłużej?
Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?
Szacuje się, że zabrudzone panele fotowoltaiczne pozyskują ok. 5% mniej energii niż wyczyszczone. Z tego względu powinno się je myć przede wszystkim po zakończeniu sezonu grzewczego. To pozwoli na usunięcie pyłów z kominów, które osiadają na panelach. Warto także co jakiś czas monitorować ich powierzchnię. Może się okazać, że została ona pokryta ptasimi odchodami uniemożliwiającymi prawidłowe działanie fotowoltaiki. Ponadto należy pamiętać o tym, aby panele myć wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dlaczego? W ciągu dnia mają one wysoką temperaturę. Jeśli zaczniemy je czyścić zimną wodą, wówczas mogą ulec uszkodzeniu. Z tego powodu najlepiej przystąpić do pracy po zimnej nocy lub poczekać aż ostygną po upalnym dniu.
3 rzeczy, których nie wolno robić podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych
Wbrew pozorom powierzchnia paneli fotowoltaicznych nie jest aż tak niezniszczalna, jak mogłoby się wydawać. Bardzo łatwo ją zarysować lub uszkodzić, dlatego zabierając się za mycie, należy unikać:
- szorstkich szczotek i narzędzi, które mogłyby porysować panele;
- silnych detergentów, które mogą wejść w reakcję z modułami fotowoltaicznymi i materiałami wykorzystanymi do ich produkcji, a w konsekwencji doprowadzić do ich zniszczenia;
- myjek ciśnieniowych, ponieważ siła uderzenia wody może uszkodzić sylikon łączący szybę i ramę modułu.
Przede wszystkim należy pamiętać, że fotowoltaika, pomimo swoich rozmiarów, jest delikatną konstrukcją, którą należy czyścić z zachowaniem ostrożności.
Panele fotowoltaiczne a śnieg – czy warto interweniować?
Zbyt duża ilość śniegu będzie negatywnie wpływać na działanie fotowoltaiki. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się go pozbyć. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne oczyszczenie fragmentu paneli. To sprawi, że konstrukcja zacznie się nagrzewać, w związku z czym pokrywa lodowa będzie powoli zanikać. Jeśli jednak ilość śniegu jest niewielka, wówczas lepiej pozwolić samodzielnie mu stopnieć.