Am Group Solar, SKOMAT fotowoltaika, fotowoltaika czy dach ma znaczenie, panele słoneczne

Fotowoltaika – czy dach ma znaczenie?

Instalacje fotowoltaiczne powinny być odpowiednio zaplanowane przed ich montażem. Decydując się na nie, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak między innymi umiejscowienie dachu domu względem kierunków oraz jego konstrukcja, która może mieć wpływ na zacienienie. Ilość miejsca do dyspozycji zależna jest od ilości oraz rozmieszczenia kominów, okien dachowych i innych. Warunki te mają bowiem wpływ na fotowoltaikę. Jednak czy dach ma znaczenie podczas planowania instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika a rodzaj dachu 

Fotowoltaika Gdańsk w zasadzie może zostać zamontowana na każdym typie dachu. Nie ma tutaj znaczenia jego konstrukcja oraz kąt nachylenia, bowiem można go zoptymalizować za pomocą odpowiednio dobranego sprzętu. Warto pamiętać o tym, że rodzaj dachu jest jednym z wielu kwestii, jakie musimy wziąć pod uwagę podczas montażu fotowoltaiki. O wiele istotniejsze jest umiejscowienie połaci dachowej, najlepiej gdy jest ono skierowane w stronę południową albo wschodnią. Ważna jest także konstrukcja dachu, aby była ona jak najmniej skomplikowana i pozbawiona elementów zacieniających takich jak kominy czy nadbudówki. 

Kiedy dach ma znaczenie? 

Dachy kopertowe mogą być wyzwaniem dla ekipy montującej, jednak nie jest to przeciwwskazaniem do montażu. Na dachach skośnych konieczne jest wykonanie projektu zgodnie z kątem nachylenia połaci dachowej. Dach ma znaczenie podczas planowania montażu fotowoltaiki, jeśli jest on mocno zacieniony i posiada wiele elementów konstrukcyjnych w miejscu o największym nasłonecznieniu, dzięki czemu montaż instalacji będzie nieopłacalny bądź niemożliwy. Wtedy warto zdecydować się na wybór gruntowej instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie kwestie związane z projektem oraz montażem warto powierzyć tylko w ręce fachowców. 

Pokrycia dachowe a Fotowoltaika 

Zgodnie z prawidłową praktyką Fotowoltaika może zostać zamontowana na większości pokryć dachowych, takich jak gont czy papa asfaltowa i dla profesjonalnej ekipy nie powinno stanowić to problemu. Będzie to jednak niemożliwe na połaciach wykonanych z eternitu, pleksy czy onduliny. 

Warto pamiętać również o tym, że nie powinno wykonywać się instalacji fotowoltaicznych na dachach uszkodzonych lub tych w złym stanie technicznym, bowiem ma to wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Fotowoltaiki wykonane przez odpowiednich specjalistów zgodnie z zachowaniem zasad i procedur mogą zostać założone na większości dachów bez problemów. Podczas planowania instalacji PV najlepiej skonsultować się z odpowiednim fachowcem, który oceni, czy wykonanie montażu będzie w tym miejscu możliwe.

Posts created 68

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top