remont mieszkania w odpowiedniej porze roku

Najlepszy moment na remont mieszkania – jaką porę roku wybrać?

Podczas planowania remontu mieszkania należy podjąć wiele decyzji, które w znacznym stopniu wpływają na szybkość oraz wygodę całego przedsięwzięcia. Ważne jest nie tylko dokładne ustalenie zakresu prac, ale też dobór wysokiej jakości materiałów, odpowiedniej ekipy, a także właściwej pory roku. O tym ostatnim aspekcie szczególnie warto pamiętać, ponieważ optymalna temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że remont przebiegnie o wiele sprawniej i nie będzie wiązał się z dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami.

Temperatura powietrza a remont mieszkania

Czynnikiem, który przede wszystkim rzutuje na tempo schnięcia tynków, farb czy klejów, jest temperatura powietrza. Gdy jest ona zbyt niska, naniesione na ściany lub podłogi powłoki nie będą schnąć. Wtedy na ich powierzchni może tworzyć się nieprzepuszczalna warstwa, która zatrzymuje wilgoć wewnątrz i jeszcze bardziej wydłuża proces. Z kolei za wysoka temperatura w pomieszczeniach prowadzi do zbyt szybkiego schnięcia, co może skutkować pękaniem świeżo nałożonych powłok. Temperatura, w jakiej tego rodzaju remonty przeprowadza się bezproblemowo, to 20-23ºC. Właściwe wskazania termometrów w Polsce obserwujemy zazwyczaj późną wiosną i (coraz rzadziej) latem.

Wpływ wilgotności powietrza na prace remontowe

Wilgotność powietrza w remontowanym pomieszczeniu powinna mieścić się w zakresie od 40 do 70%. Wpływa ona zarówno na powodzenie tzw. prac mokrych (czyli tempo schnięcia farb, tynków itp.), jak i „zachowanie” elementów wykonanych z naturalnego drewna. Zbyt mała lub za duża wilgotność może powodować, że już po montażu deski podłogowe będą się unosić lub rozchodzić, a drzwi przy zmianach pogody przestaną się zamykać.

Oczywiście mieszkanie na czas remontu można w szybki sposób osuszyć (lub podnieść wilgotność w pomieszczeniu) przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jednak przeprowadzenie prac w miesiącach, gdy wilgotność na zewnątrz jest najbliższa optymalnej, czyli od kwietnia do czerwca, pozwala na znaczne obniżenie kosztów remontu.

Kiedy najlepiej przeprowadzić remont?

Czynnikiem mniej istotnym, mogącym jednak wpłynąć na efekt końcowy, jest ilość światła słonecznego w poszczególnych porach roku. Pomimo możliwości sztucznego doświetlania odnawianych przestrzeni zdarza się, że niektóre niedociągnięcia są lepiej widoczne, a zarazem łatwiej je skorygować, w świetle dziennym. Nie powinien to być argument decydujący, może natomiast pomóc w podjęciu decyzji, która pora roku będzie najwłaściwsza – czyli miesiące wiosenne i letnie.

Analizując wszystkie warunki pogodowe, łatwo zauważyć, że najlepszym momentem na przeprowadzenie remontu jest późna wiosna. To zdecydowanie najlepszy sezon na wprowadzanie w mieszkaniu większych zmian.

Posts created 68

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top