Dlaczego przed zimą należy zadbać o taras?
Zima to okres, który wymaga szczególnej dbałości o miejsca, gdzie latem spędzamy dużo czasu. Mowa oczywiście o balkonach i tarasach. To tam cieszymy się urokiem słońca, spotkaniami towarzyskimi ze znajomymi oraz pięknem roślin ozdobnych posadzonych w donicach. Wraz z nadejściem jesieni powinniśmy zadbać o rekonstrukcję naszych miejsc wypoczynku oraz zapewnienie im właściwej ochrony przed mrozem i śniegiem. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do zniszczenia materiału, z jakiego został zrobiony nasz taras. Może to być pękanie, wykruszenie fug czy deformacja i odbarwienie drewnianych elementów balkonu.
Jak przygotować na zimę taras wykonany z płyt ceramicznych?
Przygotowanie tarasu na zimę należy rozpocząć od uprzątnięcia zmiotką zeschłych liści, piachu i innych nieczystości. Wcześniej należy wynieść i zabezpieczyć także meble ogrodowe. Dzięki tym porządkom uwidocznione zostaną wszystkie niedoskonałości, które wymagają naprawy przed nadejściem zimy. Następnie należy umyć i wyczyścić powierzchnię odpowiednim środkiem czyszczącym przy użyciu szczotki. Nowoczesne detergenty nie tylko myją, ale również pielęgnują i pokrywają powierzchnię warstwą ochronną. Można także posłużyć się myjką ciśnieniową.
Jeśli w czasie przeglądu wykryjemy pękniętą lub uszkodzoną płytkę, należy wymienić ją na nową. Trzeba również zadbać o wykruszone fugi. W tym celu niezbędne jest usunięcie uszkodzenia i uzupełnienie go wysokiej jakości spoinami, najlepiej mrozoodpornymi.
Przygotowanie tarasu drewnianego na zimę
Najlepszym i najszybszym sposobem zabezpieczenia drewnianego tarasu na zimę jest olejowanie. Oznacza to pokrycie całej powierzchni specjalnym środkiem impregnującym zwanym olejem. Wykazuje on właściwości zabezpieczające, konserwujące i chroni przed zmianami temperatur, śniegiem i deszczem. Zanim jednak to uczynimy, należy najpierw umyć podłogę myjką lub szczotką ryżową, aby usunąć trudniejsze zabrudzenia. Ważne jest także wykonanie tych czynności w dni pogodne i bezwietrzne, gdyż drewno przed pomalowaniem powinno dobrze wyschnąć. Ta sama sytuacja dotyczy warunków pogodowych po wykonaniu olejowania. Tu również musi być ciepło i słonecznie, aby impregnat dobrze się wchłonął i spełnił swą funkcję.