Wózek widłowy na tle kontenerów

Wynajem wózków widłowych – komu może się przydać

Nowy lub używany wózek widłowy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najnowsze, nowoczesne egzemplarze są jeszcze droższe, przez co wiele przedsiębiorstw zastanawia się, czy jest to w ogóle opłacalna inwestycja. Alternatywą do drenowania budżetu firmy jest ekonomiczny wynajem wózków widłowych. Jakie korzyści płyną z wypożyczenia urządzenia na własne potrzeby? W jakich przypadkach lepiej zdecydować się na wynajem niż na kupno kosztownego pojazdu? Wyróżniamy, dla kogo takie rozwiązanie będzie optymalnym wyjściem.

Wózki widłowe – czym są i gdzie stanowią nieodzowne narzędzie pracy?

Wózek widłowy to niezwykle ważny pojazd w kontekście obsługi magazynu firmy. Urządzenie przeznaczone jest do transportowania towarów na paletach, co znajduje swoje zastosowanie m.in. w dużych halach przemysłowych. Wózek jest praktycznym pojazdem, bez którego logistyka w niemalże każdej firmie, posiadającej duże powierzchnie użytkowe, jest niemożliwa. Wózkiem widłowym można transportować materiały budowlane, surowce, posortowane paczki, czy zapakowane produkty spożywcze. Pojazd przydaje się w przypadku rozładowania towarów z dostawy. Z jego pomocą procesy zarządzania dostawami i eksploatacji magazynu stają się uproszczone. Co więcej, wózki widłowe wykorzystywane są także na budowach, jako narzędzie bezpiecznie transportujące materiały tam, gdzie to akurat jest potrzebne.

Eksploatacja i naprawa wózka widłowego. Czy zakup się opłaca?

Duże przedsiębiorstwa dysponują najczęściej własną flotą pojazdów widłowych. Wózki w przedsiębiorstwach kurierskich, sortowniach czy ogromnych zakładach przemysłowych są zwykle własnością firmy. Na zainwestowanie w pojedyncze egzemplarze mogą pozwolić sobie firmy średniej wielkości. Wózki widłowe są urządzeniami kosztownymi w eksploatacji. Serwisowanie sprzętu odbywa się zazwyczaj w profesjonalnym warsztacie naprawczym. Newralgiczność niektórych komponentów pojazdu sprawia, że w części przypadków renowacja nie będzie opłacalna z punktu widzenia użytkownika. Koszty utrzymania obsługi technicznej i serwisu, który w razie konieczności szybko zareaguje na awarię, są kolejnym aspektem działającym na niekorzyść zakupu. Na inwestycję z pewnością nie powinny decydować się niewielkie firmy, dla których koszty utrzymania choćby jednego pojazdu będą dużym obciążeniem. Rodzi to dodatkowe koszty i problemy, gdy wydarzy się niespodziewana awaria techniczna.

Wózki widłowe i ich najem. Co wiąże się z taką współpracą?

Oferta wynajmu wózków widłowych obejmuje zróżnicowane pojazdy wielu marek. Umowa, którą zawiera przedsiębiorstwo z firmą wypożyczającą, ma ścisłe ramy czasowe. Po upływie terminu współpracy, o ile wszystkie założenia były wypełniane prawidłowo, współpraca może zostać przedłużona. Na podstawie jej długości określa się, czy mamy do czynienia z najmem krótkoterminowym, czy długookresowym. Jednocześnie użytkujący zobowiązuje się do dbałości o maszynę i nieingerowania w jej strukturę. Podmioty wynajmujące oferują bardzo często kompleksową obsługę techniczną, gdyby wózek widłowy uległ defektowi technicznemu. Co więcej, zwykle istnieje możliwość wynajmu pojazdu razem z wykwalifikowanym pracownikiem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby prowadzić wózki widłowe, należy posiadać uprawnienia. Rodzi to pewien problem, związany z koniecznością znalezienia operatora wózka. Do czasu, aż własny pracownik nie nabędzie uprawnień, można korzystać z outsourcingu firmy zewnętrznej. To skuteczny sposób na redukcję kosztów i zachowanie ciągłości wykonywania wszystkich prac w firmie.

Posts created 65

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top