oświetlenie wewnętrzne

Rodzaje oświetlenia wewnętrznego dla domu

Oświetlenie w każdym domu odgrywa bardzo ważną rolę. Warto decydować się na różnorodne źródła światła, takie jak plafony sufitowe, kinkiety, żyrandole czy lampy stołowe. Dzięki nim można stworzyć klimatyczny nastrój, powiększyć optycznie przestrzeń i rozjaśnić nawet duże i ciemne pomieszczenia. Oświetlenie wewnętrzne to ogromny wybór modeli, które z łatwością można dopasować do każdego stylu. Wybierając lampy i żarówki, warto kierować się nie tylko praktycznością, ale również estetyką wykonania, ponieważ stanowią one swoistą dekorację. Z jakich rodzajów lamp warto skorzystać w stylowym wnętrzu?

Oświetlenie główne sufitowe

Najwięcej światła powinno dawać oświetlenie sufitowe. W zależności od pomieszczenia montuje się je w samym centrum sufitu lub w kilku miejscach, w równych odstępach od siebie, aby dawały równomierne źródło światła. W dużych wnętrzach doskonale sprawdza się oświetlenie liniowe, przy pomocy którego można intensywnie oświetlić całą przestrzeń, a także uzyskać designerski i ciekawy efekt dekoracyjny. Wówczas można zastosować oświetlenie natynkowe w postaci reflektorów. Warto wybrać te z ruchomymi głowicami, dzięki którym można skierować strumień świetlny w dowolnym kierunku.

Do mniejszych pomieszczeń poleca się plafony wewnętrzne. Jest to oświetlenie płaskie, o dość dużej powierzchni, dzięki której doskonale rozprowadza się duża ilość rozproszonego światła. Plafony znajdują się bezpośrednio przy suficie i nie zajmują dużo miejsca. Mają estetyczne kształty i idealnie sprawdzają się jako główne i jedyne źródło światła.

Lampy na ścianach

Oświetlenie na ścianie to dodatkowe źródło światła, ale również idealny sposób na zaakcentowanie fragmentu przestrzeni czy punktowe naświetlenie obszaru, który tego wymaga. Kinkiety – tak nazywa się oświetlenie natynkowe montowane na ścianach – mogą być różnych wzorów. Najczęściej spotykane są plafony wewnętrzne o okrągłych lub kwadratowych kształtach. Emitują przyjemne, nie za ostre światło, które wprowadza przytulny klimat.

Aby zachować spójność styli, stosuje się kinkiety z tej samej serii i kolekcji, co lampy sufitowe led. Dlatego też spotkać się można z kinkietami ozdobionymi wiszącymi koralikami. Niektóre z nich mają jedno źródło światła, a niektóre mogą mieć ich więcej.

Wodoodporne oświetlenie do łazienki

Do łazienki powinno stosować się wodoodporne lampy sufitowe led. Dzięki temu ma się pewność, że wilgoć nie zaszkodzi lampom i instalacji elektrycznej. Łazienki to często małe pomieszczenia, dlatego często stosuje się plafony wewnętrzne, które zajmują mało miejsca. Przylegają do sufitu, zapobiegając dostawaniu się wilgoci do środka. Do tego tworzywo, z którego są wykonane, jest wodoszczelne i wodoodporne. To wszystko sprawia, że oświetlenie wewnętrzne służy przez długi czas w niezmienionym stanie.

Posts created 72

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top