mężczyzna sprawdza zyski z instalacji fotowoltaicznej na tablecie

Fotowoltaika – czy zakup używanych paneli słonecznych się opłaca?

Fotowoltaika jest dość drogą inwestycją, jednak warto rozważyć tę opcję ze względu na własną wygodę i ekologię. By system był wydajny, należy zamontować dobre panele słoneczne. Muszą być one solidnie, by pozwolić uniknąć awarii. To właśnie na nie przeznacza się największą część wydatków. Z tego względu dużo osób decyduje się na montaż używanych paneli słonecznych. Czy to się opłaca?

Skąd pozyskuje się używane panele słoneczne

Dobrej jakości moduły powinny działać bezawaryjnie 25-30 lat. Używane panele najczęściej biorą się z minielektrowni, które mogą sobie pozwalać na wymianę w przypadku pojawienia się na rynku bardziej zaawansowanych technologicznie produktów. Stare moduły bardzo często pochodzą z Niemiec lub Holandii. Oddane przez użytkowników do utylizacji, zostają zauważone przez osobę, która widzi w tej sytuacji szansę na zarobek. Dzięki niej panele, które przepracowały już wiele lat i nie są tak wydajne jak na początku, otrzymują drugie życie na rynku wtórnym. Nowy nabywca nie może mieć pewności co do sprawności i rzeczywistych parametrów produktu.

Czy warto kupować używane panele słoneczne?

Osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej robią to często z intencją poczynienia oszczędności w domowym budżecie. Zwrot z inwestycji następuje w przeciągu od 5 do 8 lat, o ile instalacja została prawidłowo zamontowana i wyposażona w sprawne elementy. Używane panele mogą to uniemożliwić. Sprzedawcy na ogół nie przekazują nabywcom żadnej dokumentacji dotyczącej modułów ani gwarancji. Stare panele są mniej wydajne, radzą sobie słabiej w warunkach częściowego zacienienia, dlatego wzrasta ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów na ewentualną naprawę. W najgorszym przypadku konieczny jest demontaż niesprawnych modułów i zakup kolejnych, nieużywanych. Kupno używanych paneli słonecznych można zaryzykować, jeśli pochodzą one od zaufanej osoby, np. członka rodziny, i da się oszacować ich stan oraz wiek.

Wady używanych paneli słonecznych

Używane panele fotowoltaiczne mają więcej wad niż te wymienione wyżej. Jedną z ważniejszych kwestii jest niezadowalający uzysk mocy. Inwestor może obliczyć uzysk, korzystając z pomocy firmy fotowoltaicznej lub kalkulatora fotowoltaicznego. W przypadku używanych modułów może się okazać, że osoba licząca na uzyskanie mocy o wartości 5 kW będzie musiała się zadowolić jedynie 2,5 kW. Nie wolno także zapominać o uszkodzeniach paneli, które sprzedawcy starają się maskować. Woda, która dostała się pod ramę urządzenia, może prowadzić do odklejania się powierzchni szklanej lub folii EVA. Używane panele posiadają często niewidoczne dla oka mikrouszkodzenia zwiększające ich chropowatość. Dodatkowo mogą wystąpić przebarwienia folii, pod powierzchnią paneli gromadzi się pył, kurz i piasek, a wszystkie te czynniki prowadzą do zmniejszenia efektywności instalacji.

Podsumowanie

Wysoki koszt instalacji fotowoltaicznej nie jest tajemnicą. Dużo osób szuka sposobu na zmniejszenie kosztów i decyduje się na zakup używanych paneli słonecznych. Może to jednak doprowadzić do osiągnięcia efektu przeciwnego niż zamierzony – używane, mniej sprawne moduły mogą pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, w wyniku czego montaż fotowoltaiki nie będzie opłacalny. W przypadku wątpliwości i konieczności zasięgnięcia porady dobrze jest zwrócić się do profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, która oferuje fachowe doradztwo. Dzięki temu można uniknąć problemów i znaleźć najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Posts created 72

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top