Sposoby na oszczędny dom – fotowoltaika Małopolska

Rachunki za prąd w ciągu ostatnich lat wzrosły nawet o kilkaset procent. Nic dziwnego, że wielu właścicieli domów szuka rozwiązań, które pozwolą na obniżenie kosztów utrzymania. Sposoby są różne. Warto zainwestować w systemy oszczędzające prąd i ciepło lub samemu wytwarzać energię. Pomoże w tym instalacja taka jak fotowoltaika, dostępna w regionie Małopolska.

Fotowoltaika dla domu

Wielu ekspertów podkreśla, że instalacja fotowoltaiczna to najbardziej skuteczny sposób, aby na stałe zmniejszyć rachunki za prąd. Fotowoltaika to własna mini elektrownia w domu, dlatego rozwiązuje problem prognozowanych dalszych podwyżek opłat za energię elektryczną. Energia słoneczna, którą pobierają panele, zawsze będzie darmowa. Przekształcona w falowniku energia jest wykorzystywana na bieżące potrzeby, a gdy powstanie nadwyżka, jest kierowana do sieci elektroenergetycznej. Gdy w domu zabraknie prądu wytwarzanego z paneli, gospodarstwo odbiera swoją zmagazynowaną nadwyżkę.

Oszczędne gospodarowanie ciepłem

Kolejną znaczącą pozycją w budżecie każdego domu są opłaty za ogrzewanie. W tym przypadku warto zapoznać się z ofertą producentów pomp ciepła. To urządzenia, które pobierają ciepło z otoczenia (np. powietrza) i wykorzystują je do ogrzania wody potrzebnej w kaloryferach, ogrzewaniu podłogowym, czy na potrzeby użytkowe mieszkańców. W przypadku pomp ciepła koszt jest znacznie niższy, gdyż tak naprawdę nie płacimy za podgrzewanie wody, a jedynie za prąd niezbędny do utrzymania pracy systemu.

Innym systemem, który odpowiada za gospodarkę energią cieplną, jest rekuperacja. Celem jej działania, jest zatrzymanie uciekania ciepła z ogrzanego wnętrza domu, przez wentylację. Centrale wentylacyjne wyposażone w system rekuperacji to sięgająca kilkadziesiąt procent oszczędność termiczna.

Codzienne oszczędności – do wdrożenia od dziś

Opisane wyżej sposoby wymagają pewnych nakładów inwestycyjnych i firmy, która zapewni profesjonalny montaż. Dostępne są również sposoby, które można wprowadzić niemal od razu. Jednym ze sposobów na zmniejszanie stałych wydatków w domu jest stosowanie urządzeń energooszczędnych. Począwszy od stosowanych żarówek, przez sprzęty gospodarstwa domowego. Wpływ ma również utrzymywanie sprzętów elektronicznych nieustannie w trybie stand by.

Istotne oszczędności można wprowadzić również w zakresie ogrzewania domu. To. m.in. przykręcenie termostatu i odsłonięcie kaloryferów, zastawionych przez meble lub zasłony. Dobrym pomysłem będzie krótkie, ale intensywne wietrzenie zamiast pozostawiania stale uchylonych okien.

Oszczędnie i ekologicznie

Sposobów na zmniejszenie rachunków w domu jest wiele. Część małych zmian można wprowadzić od ręki. Te większe, jak np. zastosowanie fotowoltaiki wymagają więcej czasu i pewnych nakładów finansowych, jednak przynoszą zwrot w postaci stałego uniezależnienia się od rosnących cen. Warto również pokreślić, że korzyści dla portfela idą w parze z ekologią. Rozwiązania, takie jak fotowoltaika, pompy ciepła, czy codzienne oszczędności zmniejszają pozostawiony ślad węglowy.

Posts created 72

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top