Plusy i minusy mieszkania za miastem

Zastanawiasz się nad zmianą miejsca zamieszkania? Zgiełk miasta, zanieczyszczone powietrze, bagatelizowanie ciszy nocnej przez sąsiadów i huczne celebrowanie weekendu w pobliskich barach Cię przytłacza? W głowie pojawiła się myśl o życiu za miastem, które wolne jest od hałasów, korków i pozwala bez szwanku przespać noc. Pomysł, niekoniecznie o wiejskim, ale o podmiejskim życiu tli się w Twojej głowie już jakiś czas, ale dopiero teraz szukasz haczyka. Czy mieszkanie pod miastem jest wolne od trudności i minusów? Doskonale znamy oba przypadki, dlatego omówimy plusy i minusy mieszkania za miastem.

Plusy mieszkania za miastem – dom z dala od hałasu

Zacznijmy od pozytywnych stron mieszkania za miastem. O ile miejski obszar tętni życiem, co podczas urlopowego wyjazdu jest nie lada zaletą, to podczas każdego dnia spędzanego na pracy i codziennych obowiązkach – staje się nie plusem, a obciążeniem. Hałas i świadomość, że miasto nigdy nie śpi, z pewnością negatywnie wpływa na jakość snu i odpoczynku. W rezultacie – na co dzień jesteś mniej produktywny i znacznie bardziej odczuwasz zmęczenie. Taki stan rzeczy zdecydowanie obniża motywacje, a nawet powoduje pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Obszary podmiejskie, idealne pod budowę małego lub większego domu za miastem to idealna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za hałasem i intensywnym, barowym życiem. 

Cisza nocna wtedy, kiedy masz na to ochotę

Oczywiście, dobre maniery wobec sąsiadów obowiązują wszędzie tam, gdzie dzielimy z nimi ogrodzenie, jednak życie sąsiedzkie pod miastem wygląda zupełnie inaczej. Organizując przyjęcie w domu, albo na tarasie, nie musisz bać się o zbyt głośną muzykę lub ton głosu, który w bloku niesie się nawet o kilka pięter niżej lub wyżej. Jednak wiele działek i domów poza miastem, często jest od siebie oddalonych o kilkadziesiąt lub nawet o kilkaset metrów. Dlatego zorganizowanie ekstremalnie głośnego przyjęcia nie będzie problemem w większości przypadków. 

Minusy mieszkania poza miastem – utrudniony dojazd

Do negatywnych stron mieszkania poza miastem, na pierwszy plan wysuwamy oczywiście dojazd do centrum miasta. Niestety, nawet w tym przypadku korki Cię nie ominą, a czeka Cię jeszcze do pokonania trasa z miejsca zamieszkania. Jeśli pracujesz w centrum, dojazd samochodem z domu pod miastem jest czasochłonny i drogi. Nic więc dziwnego, że poważnie wahasz się nad podjęciem decyzji. W kwestii dojazdów, miasto zdecydowanie działa sprawniej. Chcąc usprawnić dojazd do pracy w mieście, możesz skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest mniej komfortowa, ale szybsza. Mieszkając pod miastem, ciężko znaleźć sposób na usprawnienie komunikacji pomiędzy przedmieściami, a centrum miasta. 

Koszty eksploatacji posiadłości poza miastem

W Polsce możemy cieszyć się czterema porami roku, z których każda ma wiele zalet i bywa urokliwa. Niestety, podczas mrozu i zimy, koszty ogrzewania domu pod miastem zdecydowanie obciążają portfel. Wysokie koszty ogrzewania to nie jedyna kwestia, z którą zmagają się osoby mieszkające na obrzeżach miast. Do wysokich kosztów eksploatacji domu pod miastem należą także rachunki za energię elektryczną, kanalizację oraz opłaty administracyjne. Owszem, podatki związane z posiadaniem domu są niższe niż czynsz za mieszkanie. Jednak kilkakrotnie potrafią wzrosnąć w skali roku, kiedy zsumujemy opłaty za ogrzewanie, energię elektryczną i koszty napraw. Posiadanie domu za miastem zwykle wiąże się z posiadaniem ogródka i ogrodzenia, które także wymagają nakładów finansowych, na przykład podczas prac naprawczych, konserwacji czy pielęgnacji.

Posts created 68

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top