Nowe mieszkania nad jeziorem

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 2021 roku

Początek roku 2021 to duże zmiany w cenach mieszkań na rynku pierwotnym. Mimo iż wiele gałęzi gospodarki odnotowało znaczące straty w wyniku wprowadzanych ograniczeń w związku z trwaniem stanu epidemii, rynek mieszkaniowy wciąż rośnie i rozwija się. Nowe mieszkania Bydgoszcz na własność to marzenie wielu młodych osób, które planują założenie rodziny i stabilizację. W wielu miastach budowane są nowe osiedla mieszkaniowe i domy jednorodzinne. Jak więc wygląda sytuacja na rynku pierwotnym i jak kształtują się ceny w wybranych miastach Polski w 2021 roku?

Nowe mieszkania idą w górę

W porównaniu z rokiem ubiegłym, w całej Polsce odnotowano wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Zestawiając ceny ofertowe za metr kwadratowy z marca 2020 do tych z marca 2021, warto przyjrzeć się, jak zmieniały się one w dużych miastach. Najwyższy wzrost cen za metr kwadratowy miał miejsce w Lublinie. W ciągu dwunastu miesięcy średni wzrost cen za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym wyniósł 12,6%. Równie duży wzrost cen odnotowano w Szczecinie, gdzie średnia cena ofertowa za metr kwadratowy wzrosła o 10,7% oraz w Krakowie, gdzie średni procentowy wzrost cen wyniósł 10%.

Nie wszędzie jednak wzrost cen był tak znaczący jak w Lublinie, Krakowie czy Szczecinie. Analizując raport z rynku pierwotnego w zestawieniu z rokiem 2020, można zauważyć stabilność cen w Poznaniu, gdzie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w marcu 2021 wzrosła o 3,3% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. W pozostałych dużych miastach wzrost cen za metr kwadratowy na rynku pierwotnym był wyższy niż 5%.

Rynek pierwotny w Polsce

W trzech polskich miastach średnia cena za metr kwadratowy przekroczyła pułap 10 000 zł. W Warszawie w marcu 2021 wyniosła ona 10 760 zł/m2, w Gdańsku 10 355 zł/m2, natomiast w Krakowie 10 001 zł/m2. Najniższe średnie ceny ofertowe odnotowano natomiast w Łodzi oraz Lublinie, kolejno 7 062 zł/m2 oraz 7 292 zł/m2. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczący wzrost cen w stolicy województwa lubelskiego, co wskazuje na prężny rozwój rynku mieszkaniowego w tym regionie, co może przyczynić się do wzrostu cen w kolejnych latach.

Wiosna to czas wzrostu na rynku mieszkaniowym, co potwierdzają raporty z danymi o średnich cenach za metr kwadratowy w ostatnich latach w Polsce. Aby zestawienie wskazywało na faktyczne zmiany na rynku mieszkaniowym pierwotnym, należy zestawić ze sobą analogiczne okresy np.: rok do roku lub miesiąc do miesiąca. Ponadto warto uwzględnić, że każda analiza opiera się na cenach ofertowych, które mogą różnić się od cen transakcyjnych, a więc tych, które faktycznie były podstawą zawarcia transakcji kupna-sprzedaży.

Posts created 76

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top