Zasady projektowania każdego wnętrza, niezależnie czy jest to pokój dzienny, sypialnia czy domowa kuchnia zdecydowanie łatwiej wyglądają w teorii i praktyce. Każdemu z nas zależy, aby efekt był funkcjonalny, nowoczesny, modny, oraz żeby tworzył spójność z pozostałymi pomieszczeniami. Czy zatem lepiej samemu próbować swoich sił w aranżacji wnętrza, czy jednak lepiej będzie, jak to zadanie zlecimy specjaliście? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, postaramy się przybliżyć za i przeciw każdej z opcji.
Podczas aranżacji każdego z pomieszczeń zawsze masz kilka opcji do wyboru. Można wszystko próbować zrobić samemu lub skorzystać z architekta wnętrz. Idealnym wydaje się współpraca na linii właściciele i projektant. Nie ważne, która z opcji weźmie górę powinna być ona uzależniona od wielu czynników takich jak chociażby czas, jaki dysponujemy, domowy budżet, jak i własne umiejętności.
Czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?
Gdy mamy mocno ograniczony czas to może warto pochylić się nad opcją kompleksowego skorzystania z usług projektanta. Specjaliści z tego zakresu posiadają niezbędne doświadczenie, wiedzę i tak zwany zmysł. Fachowiec, jakim jest projektant, doskonale wie, jakie są obecnie panujące trendy, wie również, co będzie modne w nadchodzących sezonach, a to duże ułatwienie. Potrafi wykorzystać każdą wolną przestrzeń w salonie, a także wie, jak idealnie zagospodarować kuchnię czy naszą sypialnię. Jego pomoc może okazać się błogosławieństwem, zwłaszcza wtedy gdy kompletnie nie wiemy, od czego zacząć, podrzuci pomysł i z jego pomocą wnętrza będą wyglądać znakomicie, tak jak sobie tego zamarzyliśmy.
Co wyróżnia dobrego projektanta, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Dobrego projektanta cechuje chęć poznania naszych potrzeb, naszego gustu, dopiero po takim krótkim wywiadzie, wie On doskonale, co nam się spodoba, a z czego powinniśmy zrezygnować. Oprócz samych usług projektowania skupi się on na dopilnowaniu wszystkiego, aby było to zgodne z zarysem, remont z takim opiekunem postępuje o wiele spokojniej, o pewne rzeczy nie musimy się martwić i niepokoić, gdyż czuwa nad całością specjalista. Jest to idealne rozwiązanie, gdy kompletnie się na tym nie znamy i jeżeli faktycznie brakuje nam czasu.
Bądźmy świadomi, że usługa naprawdę dobrego projektanta kosztuje, jednak coś za coś. Musimy pogodzić się z kosztami, jak i krytyką, specjalista często może wybijać nam z głowy pewne rozwiązania, gdyż są one niepraktyczne lub niemożliwe do wykonania.
A może jednak spróbować samemu?
Pamiętajmy, że to zadanie nie należy wcale do łatwych, mnogość rozwiązań, jakie proponują nam katalogi i internet sprawia, że w naszej koncepcji wkrada się wiele niewiadomych. Im większą przestrzeń mamy do zagospodarowania tym zadanie staje się trudniejsze. Jeżeli zabieramy się za stosunkowo niewielki remont, to może warto spróbować swoich sił w aranżacji na własną rękę, takie doświadczenie może zaprocentować w przyszłości. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się, gdy planujesz niewielki remont i zmiany.
Problemem w planowaniu własnej przestrzeni może utrudniać fakt, że nie znamy do końca się na materiałach, fakturach czy połączeniach kolorów. Stworzenie wspólnej przejrzystej całości może okazać się nie lada wyzwaniem, a efekt może wyglądać zupełnie inaczej niż na naszym zarysie. Dobrym pomysłem może okazać się szukanie gotowych inspiracji w sieci i magazynach dedykowanych aranżacji wnętrz. Zanim zabierzemy się za aranżację naszego wnętrza, warto zrobić research a wszystkie ciekawe opcje dokumentować, możemy w tym celu wykorzystać np. segregator lub tablicę korkową, na których będziemy rejestrować wszelkie pomysły, wszystko, co Ci wpadnie w oko, zdjęcia wnętrz czy wybranych mebli, próbki wszelkich materiałów.
Segreguj pomysły
Dzięki takiemu działaniu z wyprzedzeniem łatwiej Ci będzie przejść od pomysłów do czynów, taka koncepcja będzie wtedy przemyślana i spójna, nie powinny w nich znaleźć się w niej żadne nieprzemyślane rozwiązania, zwłaszcza coś, co wygląda w pojedynkę fantastycznie, nie do końca będzie pasować z innymi elementami wnętrza, na chaosie w mieszkaniu zależy nam zdecydowanie najmniej.
Pomocne programy komputerowe
Próbując swoich sił w aranżacji własnego wnętrza, pamiętajmy, aby starać się zachować jak najbardziej funkcjonalny układ, zanim zaczniemy ustawiać meble, możemy skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej techniki i z wykorzystaniem darmowych programów projektowych ocenić czy dane meble będą lepiej wyglądać w prawym rogu, czy w lewym bez konieczności ich przestawiania. Sami możemy zagospodarować taką wirtualną przestrzeń i sprawdzić, czy nasze planowane ustawienie wnętrza będzie miało praktyczne zastosowanie.